Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/clients/client7/web255/web/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/init.php on line 215
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/clients/client7/web255/web/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/recommendations.php on line 182
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /var/www/clients/client7/web255/web/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/init.php on line 215
Ez most ultra-rövid poszt lesz, de nem bírom magamban tartani, mert az elmúlt héten öten kértek tanácsot tőlem ezzel kapcsolatban, és majdnem mindenki elrontja. Van egy kérdés, ami szinte mindig elhangzik, ha egy cégalapító-startupper befektetőkkel beszélget. Pre-seed investoroktól az üzleti angyalokon keresztül az amerikai top kockázati tőkésekig mindegyik felteszi előbb-utóbb ezt a kérdést:
[quote style=”boxed”]Szerinted mennyit ér most a céged? [/quote]
Azaz mennyi a premoney valuation? (Ebben a korábbi posztban elmagyaráztam mi az a premoney és a postmoney valuation.) Nagyon komolyan tanácsolom, ne mondj számot! Tekintsd ezt egy tesztkérdésnek, ami úgy működik, hogy ha szám van a válaszban, akkor egyes, ülj le, megbuktál. (Nincs befektetés, viszlát sohanapján.) Tehát ne mondj számot, méghozzá azért ne, mert abba a helyzetbe fogsz kerülni, hogy saját magaddal vitatkozol:
- Ha túl alacsony számot mondasz, felülről behatároltad a a saját értékedet. Ugye nem képzeled, hogy egy befektető majd azt mondja, hogy „Ugyan, Barátom, ennél azért többet ér és én nagyon szeretnék kevesebb részesedést kapni benne ugyanannyi pénzért”. Hümmögnek majd és nyugtázzák, hogy zöldfülű mamlasz vagy.
- Ha túl magas számot mondasz, akkor kapzsinak és irreálisnak fogsz tűnni. Ki akarna egy a valóságtól elrugaszkodott, öntelt és kapzsi emberrel éveken át együtt dolgozni. Ez ugyancsak vörös jelzés minden tapasztalt befektetőnek. És a legszebb a dologban, hogy NINCS jó válasz, mert a tárgyalások végén kialakuló premoney egy sor egyéb dologtól függ.
Amennyiben már vontál be kockázati tőkét, annyit kell mondani, hogy az előző kör postmoney-ja ennyi volt, és azóta teljesítettük ezt meg ezt a milestone-t. Amennyiben még nem vontál be tőkét, leírok ide egy tökéletes választ angolul és magyarul is, és őszintén tanácsolom, hogy ez – vagy valami hasonló – jöjjön ki a szádon, amikor leendő befektetőd a premoney-ról érdeklődik (nem szó szerinti fordítás lesz):
[quote style=”boxed”]Based upon many previous feedbacks we’re realistic about the valuation that the market will set and look forward to hearing your opinion of a fair valuation.[/quote]
És magyarul:
[quote style=”boxed”]Igyekszünk reális módon, több forrás alapján meghatározni a cég befektetés előtti értékét és kíváncsiak vagyunk az Ön véleményére is ebben a kérdésben.[/quote]
Amennyiben a befektető erőszakos, vagy nem száll le a témáról (erre az a szakkifejezés, hogy gödör-a-völgy-alján típus), akkor már nem udvariatlan úgy lereagálni a kérdést, hogy „Ne vegye sértésnek, de az érdekeinkkel ellentétes lenne egy számot mondani most”. A legtöbb befektető 10-30 %-os részesedést szeretne szerezni a cégedben, bármilyen fázisban is vagy. Amerikában nem ritka, hogy a befektetési igény mértéke alapján határozzák meg a premoney-t, és a tárgyalások során ebben a range-ben fognak mozogni az ajánlatok. Az is előfordul, hogy egy előrehaladott, vagy különösen sikeres startup befektetői felfelé alkudják az üzleti tervben szereplő számokat, azaz rábeszélik a vállalkozókat több pénz elköltésére, csak hogy nagyobb részt kaparintsanak meg egy cégből. Ne bukj el ezen a tesztkérdésen, mert az annál a befektetőnél a Point of No return (by Eminem, of course!).
Osszátok meg, meséljétek úton-útfélen, mert tényleg nagyon sokan kopogtatnak be a ló****-ért vele. Aztán meglepődés van, ha ajtót nyitnak és kiadják nekik…
(Akinek a fenti angol mondatban a “look forward to hearing…” rész nyelvtanilag helytelennek tűnne, annak az én minden korábbi tanulmányom szerint igaza van. De akkor is így mondják, legalábbis Californiában. Update: a Facebook oldalunkon egy kolléga bizonyította, hogy nyelvtanilag így helyes. Én is tanulok. : )
Igen, az egész kicsit hasonlít egy bértárgyalásra, ahol mindkét fél a saját állítása előtt igyekszik kihúzni a másikból, hogy mit is gondol a fizuról, nehogy pórul járjon.
Egy darabig ez megy is, de azért két kérdéssel arréb már jön, hogy és mennyi pénzre lenne szükség? A valueation innentől már pár lépéses matt. A kérdés, hogy a középjátékban ki hogy állította fel a figurákat.
Egyébként tényleg hasonlít, csak ennél a helyzetnél élesebb a kimenetel. A beszélgetés pedig tényleg úgy folytatódik, ahogy leírod, Péter.
Visszajelzés: Hogyan Készül az Ütős One-pager? – 7digits
Ugye van a One Pager amiben nem kell semmilyen számot megjelentetni, mert annak nem is az a célja, hanem a project/cél figyelemfelkeltése.
Aztán ha ez átüt pár érdeklődő felé, akkor kell a Pitch. Na, itt viszont nem lehet megkerülni a kérdést, hogy a célhoz milyen összeget és miért akar a csapat, és milyen nyereség minimum van betervezve.
Ezt lehet halogatni, de lényeg úgyis ez lesz. Az sokkal fontosabb kérdés, hogy a Pitch készítők mennyire vannak felkészülve, mennyire látják át a projektjük kivitelezhetőségét, piaci életrevalóságát, és az ehhez szűkséges erőforrások és idő megfelelő felmérését (mennyire tapasztaltak és felkészültek a tagok). Ha életrevalóak az összegek, valamint maga a projekt érdekes és ez utóbbi a sokkal fontosabb (néha simán a projekt mögött álló figurák adják el magát a projektet), akkor a pitch utáni körökben dől el, hogy miként tudnak megalkudni a felek és mennyire akarja az egyik a másikat.
Most abba nem akarok belemenni, hogy a hazai kockázati befektetői körök 90% nem is kockázati befektető a szó szoros értelemben…pláne, ha összehasonlítom egy tengerentúlival….
Igazából egy felvázolt összeg, sok felesleges kört spórol meg mindkét fél számára.